Лікар назвала 8 продуктів із високим вмістом заліза

Що таке залізодефіцитна анемія та які продукти допоможуть з нею впоратися. Розбираємось разом із педіатром, дитячим ендокринологом.

Лікар назвала 8 продуктів із високим вмістом заліза

Блідість, постійна втома, задишка та головний біль. Що це – цілком очікуваний «весняний авітаміноз» чи ознаки якогось іншого захворювання? Давайте з’ясуємо, який стан може провокувати подібні симптоми, як з ним боротися, і чи має воно якесь відношення до березні, що стрімко наступає.

Чому у людей виникає залізодефіцитна анемія

Стан втоми, блідий вигляд та інші «принади», з якими ми часто стикаємося навесні, найчастіше вказують на те, що у людини залізодефіцитна анемія, тобто нестача заліза в організмі. Цей стан має цілком зрозумілий список причин.

Пора року взагалі не має до анемії жодного відношення, просто люди навесні частіше помічають свій поганий стан — у тому числі через брак вітаміну Д, відсутність сонця і довгої холодної зими.

Залізодефіцитна анемія (ЖДА) є найпоширенішим типом анемії – станом, при якому в крові відсутня достатня кількість здорових еритроцитів, що призводить до порушення синтезу гемоглобіну. За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), до 27% населення земної кулі страждають на залізодефіцитну анемію.

Причини залізодефіцитної анемії цілком медичні і прямого відношення до весни. Виснаження запасів заліза може бути результатом крововтрати, зниження споживання заліза із продуктів, порушення всмоктування чи збільшення потреби у залізі.

Залізодефіцитна анемія може виникнути внаслідок прихованої шлунково-кишкової кровотечі. Крім того, людей старше 50 років із залізодефіцитною анемією та шлунково-кишковими кровотечами необхідно обстежити для виключення онкології.

Як виглядає типова залізодефіцитна анемія

  • Бліда або жовта «жовта» шкіра.
  • Незрозуміла загальна втома, слабкість або нестача енергії (найчастіші причини звернення людей за медичною допомогою в осінньо-зимовий період).
  • Задишка або біль у грудях, особливо при фізичній активності, тахікардія (прискорений пульс).
  • Шум у вухах.
  • Головний біль, що посилюється при фізичній активності.
  • Спотворення смакових уподобань (бажання вживати в їжу пісок, крейду, глину, зубний порошок, лід, а також сирий фарш, непропечене тісто, сухі крупи) та збочення нюху (залучають запахи бензину, ацетону, запах лаків, фарб, вапна).
  • «Локована» мова (через атрофію сосочків язика зникає її рельєф), також можуть з’явитися «заїди» в куточках рота (ангулярний стоматит).
  • Ломкість нігтів та випадання волосся.