Маршрут, яким проходить повітря при ротовому і носовому диханні відрізняється, як багатьом здається, незначно. Починаючи з нижньої частини горлянки, він ідентичний. Однак у носового дихання є багато особливостей. Коротко згадаємо їх.
Ніс можна назвати першою лінією захисту від небезпечних для здоров’я факторів, пов’язаних із повітрям. При носовому диханні повітря зігрівається, зволожується, частково очищається від пилу та мікробів. Сприйняття запаху у разі набагато краще, ніж при ротовому диханні. Це відіграє важливу роль у виявленні шкідливих речовин у повітрі та їжі. Також у разі дихання ротом людина втрачає набагато більше вологи.
Менш очевидна та відома перевага: у носових ходах виробляється оксид азоту. При носовому диханні він досягає легень і сприяє кращому засвоєнню кисню організмом.
Носове дихання уповільнює потік повітря: він зустрічає більше опору, ніж при диханні ротом. Це сприяє правильній роботі легень та діафрагми при вдиху. Крім того, воно забезпечує природне положення язика та губ, що необхідно для нормального розвитку зубних дуг та прикусу.
Носове дихання може бути ускладнене при багатьох хворобах: риніті, синуситах, аденоїдах, алергії. На шляху повітря можуть бути і анатомічні перешкоди, наприклад викривлена носова перегородка.