Тривалий прийом антидепресантів знижує ймовірність рецидиву «хандри»

При помірній та тяжкій формі депресії пацієнтам рекомендуються антидепресанти, але навіть найефективніший препарат не захищає від рецидиву. Нове дослідження показало, що з антидепресантами найкраще працює правило «чим довше, тим краще». Результати опубліковані в New England Journal of Medicine.

Антидепресанти – це ліки, що впливають на рівень нейромедіаторів (серотоніну, норадреналіну, дофаміну). Використовуються для лікування депресії, а також тривожних розладів та фобій. Якщо препарат підібраний правильно, він знімає відчуття туги, апатії, тривоги, емоційної напруги, нормалізує сон та апетит. Антидепресанти не можна «призначити» собі самостійно, це має робити лише лікар, тому ліки відпускаються в аптеці виключно за рецептом.

Тривалий прийом антидепресантів знижує ймовірність рецидиву «хандри»

Вчені з Університетського коледжу Лондона протягом року спостерігали за 478 пацієнтами, які протягом тривалого часу приймали різні антидепресанти – циталопрам, сертралін, флуоксетин або міртазапін. Більшість із них (70%) лікувалися не менше трьох років, і всі учасники почувалися досить добре, щоб скасувати препарат. Пацієнти, які вирішили припинити прийом, отримували знижені дози ліків не менше двох місяців, після чого лише плацебо.

Протягом наступного року у 56% учасників, які скасували антидепресанти, було діагностовано рецидив. У групі пацієнтів, які продовжили приймати препарат, симптоми депресії повернулися у 39%.

Однак є важливий нюанс: із тих, хто припинив приймати ліки і знову зіткнувся з депресією, лише половина вирішила повернутись до лікування. На думку вчених, це може вказувати на те, що після курсу лікування симптоми могли бути не такими значними, щоб пацієнти вирішили боротися з ними за допомогою антидепресантів.

«Наші результати підтверджують, що багатьом пацієнтам із депресією показано тривале лікування антидепресантами. Але ми також виявили, що більшість учасників змогли ефективно припинити прийом ліків, поступово скорочуючи дозування. У будь-якому разі люди повинні знати про ризик рецидиву та обговорювати зі своїм лікарем доцільність скасування», – повідомили вчені.

Можливо, після цієї статті ви знайдете пояснення своєму поганому настрою, апатії та безсонню.