Гормональна терапія при менопаузі практично не пов’язана з ризиком деменції

Автори нового дослідження перевірили тривожну гіпотезу про те, що замісна гормональна терапія, необхідна жінкам у клімаксі, далеко не така безпечна. Результати опубліковані у журналі BMJ.

Замісна гормональна терапія (ЗГТ) вважається надійним способом як легше пережити менопаузу, а й відстрочити її. Таблетки з естрогеном та прогестероном дозволяють ззовні отримувати статеві гормони, які яєчники вже не можуть виробляти у потрібній кількості. ЗГТ знімає неприємні менопаузальні симптоми – припливи, нічну пітливість, зміни настрою – вже після кількох тижнів прийому та допомагає запобігти негативному впливу менопаузи на кістково-м’язову та серцево-судинну системи.

Гормональна терапія при менопаузі практично не пов’язана з ризиком деменції

У своїй публікації вчені Ноттінгемського університету згадали, що попередні дослідження зв’язку ЗГТ та підвищений ризик хвороби Альцгеймера давали суперечливі результати. Це призводить до того, що деякі жінки бояться розпочинати лікування.

Щоб підтвердити та спростувати цю теорію, вчені проаналізували медичні карти 118 тисяч мешканок Великобританії віком від 55 років та старших, у яких у період з 1998 по 2020 роки було діагностовано деменцію. Дані 497 тисяч жінок із тієї ж вікової групи, але без цього захворювання, були включені до групи контролю для порівняння.

Гормональна терапія – важливий, але не єдиний спосіб покращити якість життя в цей складний період

Результати показали, що у обох групах загальний ризик деменції був однаковим: 14%. Але разом з тим вчені виявили, що ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера трохи підвищена у жінок, які приймають естрогенну та прогестагенну терапію протягом п’яти-дев’яти років та й довше. Але цей ризик настільки невеликий, що не може бути причиною відміни препаратів — 5 і 7 додаткових випадків деменції на 10 тисяч жінок відповідно.

«Ймовірність дуже мала і ми не можемо стверджувати, що вона спричинена замісною гормональною терапією. Це не повинно турбувати пацієнток, які приймають ці препарати», – повідомила старший науковий співробітник відділення первинної медико-санітарної допомоги Ноттінгемського університету Яна Виноградова, співавтор дослідження.