Можливо, про остеопороз не говорять на кожному розі, але недооцінити актуальність цієї проблеми складно. Це причина мільйонів переломів щороку, від нього страждають одна з трьох жінок та один із п’яти чоловіків віком від 50 років. У розвинених країнах поширеність остеопорозу порівнюють із епідемією
Остеопороз – захворювання, у якому кісткова тканина стає менш щільною (втрачає мінерали). Кістки стають тендітними, легко ламаються. Тривалий час може протікати безсимптомно. Нерідко його першими проявами стають тяжкі переломи. Іноді для їх появи може навіть не знадобитися падіння: кістки міг ламатися при незручних рухах.
Остеопороз – не просто прикра проблема, через яку можна на деякий час злікувати з переломом. У світі з ним (точніше, з низькою мінеральною щільністю кісток) пов’язані щонайменше 190 тисяч смертей щороку, ця цифра зростає. Люди старше 50 років ризику смерті протягом півроку після перелому стегна – близько 13,5%.
Ми вже вказали, що жінки страждають від остеопорозу набагато частіше за чоловіків. Ризик збільшується з віком, у перші роки після менопаузи у жінок щільність кісткової тканини знижується особливо швидко. Однак важливо не забувати, що чоловіки теж страждають на цю хворобу.
Чинники ризику остеопорозу потрібно знати, щоб мати можливість вчасно запідозрити його в себе. До них також відносять :
- сімейну історію остеопорозу;
- ранню менопаузу;
- переломи віком від 50 років;
- видалення яєчників до настання менопаузи;
- недостатнє споживання кальцію та вітаміну D протягом життя;
- надлишок солі в раціоні;
- тривале перебування без фізичної активності, у ліжку (наприклад, через хворобу);
- куріння (воно може впливати на засвоєння кальцію);
- зловживання алкоголем;
- прийом певних ліків (наприклад, для лікування артритів, астми та деяких інших);
- деякі хвороби (наприклад, рак, ревматоїдний артрит, ниркова недостатність, запальні захворювання кишківника);
- особливості статури (тонкі кістки).
Якщо ви відносно молодий чоловік, то практично напевно вам не потрібен скринінг на остеопороз. Навіть куріння та алкоголь навряд чи доведуть до цієї хвороби людину віком до 50 років або до наcтання менопаузи.
Cкринінг на основі оцінки факторів ризику остеопорозу та переломів рекомендують проводити старше 50 років. Для цього лікар просто опитує пацієнта та оцінює ризик, використовуючи певну формулу. Тест на ризик остеопорозу онлайн можна пройти тут .
Рентгенологічну оцінку мінеральної щільності (це найточніший метод виявлення остеопорозу) у Росії проводять людям, чий ризик остеопорозу фахівці оцінили хоча б як середній. Однак у США цей метод рекомендується всім жінкам старше 65 років, а також жінкам із серйозними факторами ризику (з історією переломів без серйозних травм, які тривалий час приймають глюкокортикоїди).
Ризик розвитку остеопорозу можна суттєво знизити, дотримуючись певних правил. Зважаючи на поширеність хвороби, про її профілактику слід пам’ятати всім.