Яблуко на вечерю – і лікар не потрібен?

Приказки про те, що щоденне вживання яблук робить людину відчутно здоровішою, популярні у різних країнах. В англійській мові її оригінал звучав як «З’їдай яблуко перед відходом до сну, і ти не даси лікареві заробити собі на хліб». Пізніше фрагмент про заробіток лікаря перестали використовувати, але інтерес медичних працівників до приказки зберігся. Вчені намагалися перевірити, наскільки ця народна мудрість відбиває реальний стан речей.

Наскільки нам відомо, пряме питання щодо зв’язку споживання яблук із частотою відвідування лікаря ставили лише автори дослідження, яке у 2015 році опублікував впливовий журнал JAMA Internal Medicine. Воно було засноване на опитуванні 9 тисяч осіб, 9% із них з’їдали не менше одного яблука на добу. Теза приказки була спростована: ймовірність відвідування лікаря не залежала від споживання цих фруктів.

Важливо зазначити, що це дослідження з’явилося у першоквітневому випуску журналу. Однак у ньому вчені опрацювали справжні, а чи не вигадані, дані.

Порція 125 грам (середнє яблуко) містить :

  • Води – 107 грам;
  • Вуглеводів – 17 грам;
  • Клітковини – 3 г клітковини (близько 15% добової норми );
  • Жиров – 0,2 грамів;
  • Вітаміну С – 5,7 мг (10% добової норми);
  • Вітаміну К – 2,8 мікрограм (3% добової норми);
  • Калію – 134 міліграми (4% добової норми).

Коментуючи це дослідження, Кеті Макманус (Kathy McManus), дієтолог з Гарвардського університету, нагадала , що його результати, незалежно від ступеня їхньої серйозності, не знецінюють яблука як корисний продукт та частину здорового харчування.

Нині вчені вважають , що вживання будь-якого одного продукту може зробити чудотворний внесок у стан здоров’я. Тільки певний патерн харчування здатний надавати відчутний вплив на здоров’я. Хороша дієта повинна містити різну здорову їжу в достатній кількості.

Таким чином, якою б високою не була харчова цінність яблук, самі по собі вони не зможуть підтримувати наше здоров’я в нормі.

Розчинна клітковина (пектини) та антиоксиданти – речовини, які здатні захищати серце та судини від ушкоджень. В експериментах на тваринах вживання яблук продемонструвало результати, що обіцяють. Однак дослідження на людях дають суперечливу інформацію.

Згідно з великим оглядом, вживання сирих та сушених яблук знижує ризик серцево-судинних хвороб (зменшує рівень «поганого» холестерину в крові). Яблучний сік таким ефектом не має.

Користь флавоноїдів, що містяться в яблуках (а також інших фруктах) для здоров’я серця підтвердило дослідження, в якому брали участь понад 66 тисяч жінок. Вживання цих речовин із продуктами харчування було пов’язане зі зниженням ризику ішемічної хвороби серця. Крім того, флавоноїди можуть відігравати роль у профілактиці інсульту.

Клітковина (яка багата і яблука) – важливий дієтичний компонент, що сприяє схуднення. Велика кількість фруктів у раціоні, зокрема яблук та груш, була пов’язана з найменшим набором ваги за 24 роки у великому дослідженні.

Яблука мають низький глікемічний індекс – вони повільно вивільняють цукор. Вони не викликають різких стрибків рівня цукру та інсуліну в крові, тому не провокують голод та переїдання. Поряд із низькою калорійністю це робить яблука гарним перекушуванням.

Близько третини випадків раку можна попередити зміною способу життя, серед яких оптимізація дієти. Антиоксиданти та клітковину вважають речовинами, які можуть запобігати пошкодженню ДНК, і, відповідно, знижувати ризик розвитку раку.